pomnik Jest wiele określeń Zwierzęcego Raju, ale jednym z najpopularniejszych jest Tęczowy Most. O zmarłych zwierzętach mówimy często, że są już po Drugiej Stronie Tęczy albo przeszły przez Tęczowy Most. Nasz Wieczny Ogród to internetowy cmentarz dla zmarłych zwierząt, taki wirtualny Tęczowy Most.

O ile posadzenie kwiatka dla swojego zmarłego zwierzaka czy zapalanie świeczki (prawdziwej lub wirtualnej) nie jest problemem, to pochówek psa, kota lub innego zwierzęcia domowego jest problemem. Oczywiście mówimy o tych z nas, którzy muszą się zmierzyć z pochowaniem swojego prawdziwego Przyjaciela - o tych, którzy szczerze i głęboko przeżywają śmierć członka rodziny jakim wiele zwierząt była… Co wtedy robić?

Niestety nie ma w Polsce wielu formalnych i zarazem dobrych możliwości. Cmentarzy dla zwierząt jest niewiele, raptem kilka. Dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość skremowania zwierzęcia i zabrania urny z prochami. Takie rozwiązanie jest praktykowane w wielu krajach, ale u nas wprowadzenie go idzie opornie. Krematoria dla zwierząt zazwyczaj spotykają się z protestami mieszkańców. Podobnie jak cmentarze dla zwierząt…

Czekając na rozwiązanie tego problemu - miejmy nadzieję, że nastąpi wcześniej niż później - publikujemy listę tych cmentarzy dla zwierząt, o których udało nam się dowiedzieć. Może komuś z Was te informacje pomogą.